Panther Athletics

Schuylkill Valley High School

.

Panther Athletics

Schuylkill Valley High School

Panther Athletics

Schuylkill Valley High School

Announcements and Important Events

Announcement

2 years ago @ 9:58PM

Post-Season Awards Winners for 2020-2021

Congratulations to the following Schuylkill Valley student-athletes for earning post-season honors from the BCIAA!

BCIAA All-Star Award Winners for the 2020-2021 School Year

 

FALL 2020

 

Boys Cross-Country

  • Luke Seymour – All County
  • Aiden Gensure – All Division

 

Girls Cross-Country

  • Averi Hidalgo – All Division Honorable Mention

 

Field Hockey

  • Anna Kate Gwiazdowski – All Division
  • Allie Ammarell – All Division
  • Rayven Muller – All Division Honorable Mention
  • Natane White – All Division Honorable Mention

 

Football

  • Nathan Woods – All Division First Team Offense, All Division First Team Defense
  • Zach Heffner – All Division Second Team Offense, All Division Second Team Defense
  • Kyle Spotts – All Division Second Team Defense
  • Chaz Stevesn – All Division Second Team Offense
  • Drew Campbell – All Division Second Team Defense

 

Golf

  • Cedrick Evans – All Division Honorable Mention
  • Tyler Fronina – All Division Honorable Mention
  • Daymond Heister – All Division Honorable Mention

 

Boys Soccer

  • Ryan Szymczyk – All Division
  • Joey Loose – All Division
  • Tim Horrell – All Division Honorable Mention
  • Jayden Seymour – All Division Honorable Mention
  • Caleb Miller – All Division Honorable Mention
  • Landen Jamison – All Division Honorable Mention

 

Girls Soccer

  • Abbey White – All Division
  • Emily Starr – All Division
  • Tori Reali – All Division
  • Zoe Gannon – All Division Honorable Mention
  • Ava Kichline – All Division Honorable Mention
  • Destiny Gianotti – All Division Honorable Mention

 

Girls Volleyball

  • Mara Nagle – All Division
  • Jillian Phillips – All Division Honorable Mention
  • Allison Wolf – All Division Honorable Mention

 

WINTER 2020

 

Boys Basketball

  • Tyrus Kauffman – All Division
  • Michael Mish – All Division
  • Luke Braucher – All Division Honorable Mention

 

Girls Basketball

  • Abigayle White – All Division
  • Madison Ziska – All Division
  • Lekaiah Solomon – All Division Honorable Mention
  • Jadyn Heck-Hoppes – All Division Honorable Mention

 

Girls Bowling

  • Olyvia Bainbridge – All Division
  • Sandra Goho – All Division
  • Heather Lafaver – All Division

 

Wrestling

  • Gary Deyarmin – All Division
  • Aiden Moyer – All Division Honorable Mention
  • David Rhein – All Division Honorable Mention
  • Ethan Yoh – All Division Honorable Mention

SPRING 2021

 

Baseball

  • Colby Crills – All Division
  • Colin Stoudt – All Division
  • Brendan Bernhart - All Division Honorable Mention
  • Tyler Fronina - All Division Honorable Mention

 

Softball

  • Jordan Shekalus – All Division
  • Paige Forry – All Division
  • Abigail Sisco – All Division Honorable Mention
  • Brinlee Disney – All Division Honorable Mention

 

Boys Lacrosse

  • Ben Eddinger – All Division
  • Zack Moats – All Division Honorable Mention

 

Boys Volleyball

  • Zachary Heffner – All County
  • Caleb Miller – All Division
  • Michael Herman – All Division Honorable Mention
  • Landen Jamison – All Division Honorable Mention

 

Boys Track & Field

  • Luke Seymour – All County (800, 1600)                                 Athlete of the Year
  • Nate Schaeffer – All County (Pole Vault)
  • 1600 Relay – All Division                     Joey Loose, Aiden Gensure, Dan Koch, Luke Seymour
  • Aidan Gensure - All Division Honorable Mention (800)
  • 400 Relay – All Division Honorable Mention       Joey Loose, Reinhold Louis, Dan Koch, Avery Adekola

 

Girls Track & Field

  • Abby Searfoss – All County (100 Hurdles)
  • Ashlyn Giles – All County (Shot Put, Discus)               Athlete of the Year
  • Madison Ziska – All Division (200, 400 & Long Jump)
  • Samantha Lisa – All Division (100 Hurdles)
  • 400 Relay -  All Division          Sam Lisa, Abby Searfoss, Emily Starr, Madison Ziska
  • Emma Deyarmin – All Division (Shot Put)
  • Abby Searfoss – All Division (Pole Vault)
  • Jadyn Heck-Hoppes – All Division Honorable Mention (800)
  • 1600 Relay – All Division Honorable Mention          Jadyn Heck-Hoppes, Sarah Gilbert, Annie Gao, Tori Reali
  • 3200 Relay – All Division Honorable Mention          Jadyn Heck-Hoppes, Averi Hidalgo, Lexi Seymour, Sarah Gilbert
  • Emily Starr – All Division Honorable Mention (Long Jump)
  • Annie Gao – All Division Honorable Mention (Long Jump)
  • Jadyn Heck-Hoppes – All Division Honorable Mention (High Jump)
  • Emma Deyarmin – All Division Honorable Mention (Discus)
  • Ashlyn Giles – All Division Honorable Mention (Javelin)

View all Announcements & Events

https://svathletics.org
Advertisement Advertisement